Zpět

Vážanská cihelna. Jak dlouho ještě nepohodlné téma Kroměříže?

24.09.2018

Mgr. Andrea Navrátilová (3)

V článcích našeho sdružení Volba pro Kroměříž se často objevuje pojem „strategický plán města“. I dnešní téma se strategickým plánem souvisí.

Kroměřížáci… co vám říká téma Vážanské cihelny? Poslední článek, který jsem našla na netu, je z 29.6.2018. Shrnuto do jedné věty: Volnočasový areál se stavět nebude…

A jsme u toho. Jeden půlrok se stavět bude, další ne. Vše bez jasné koncepce a strategie. Napřed se má zavážet popílkem, pak materiálem s názvem Prestab, tomu ale kroměřížská radnice vlastně moc nevěří, takže opět nic...

Nechci tady předkládat žádné velkolepé sliby a plány, protože jsem nebyla na jednáních, neznám všechny materiály a dokumenty, zkrátka – řečeno mým právnickým jazykem, nejsou mi známy všechny relevantní okolnosti.

Dvě věci jsou mi však jasné a chtěla bych na ně poukázat:

1) Kdyby měla Kroměříž opravdu kvalitní, dobře zpracovaný strategický plán, tedy plán na rozvoj města pro příštích 10-15 let, jehož přípravě by se věnovalo hodně času a byl by tvořen s občany, pak by se nemohlo stát, že každé 4 roky se plány města mění jako na houpačce. Jednou podle ODS, pak podle ANO, pak ANO už vlastně není kamarád... tak zase převléct kabát.

Vážanský areál je krásným příkladem toho, jak důležitá je dlouhodobá a jednotná strategie. Rekultivaci tohoto prostoru je nutné realizovat ve spolupráci s majitelem cihelny, nejsou a nebudou to jednání jednoduchá ani rychlá. Ale je třeba mít připravena záložní řešení, udržovat směr, je třeba si PŘEDEM stanovit, kolik do tohoto projektu chce Kroměříž investovat peněz a jaký politický mandát k takovému jednání má… CO vlastně má ve Vážanech vzniknout… KDO tam bude chodit, PRO KOHO se bude areál budovat? Víme to? Víme to všichni, my Kroměřížáci? Slyšela jsem už asi 4 zaručené varianty, jak to bude vypadat. Trochu zvláštní na tak strategické rozhodnutí, ne?

Když jsem si byla vážanský areál projít osobně, okamžitě jsem tam v duchu viděla úžasný volnočasový areál, v co nejvíc přírodním duchu, se zachováním vodních prvků, lanové centrum (jako v Otrokovicích nebo v Rožnově pod Radhoštěm)… Nadchlo mě to. Začala jsem hledat informace…

Pravda, moje nadšení poněkud opadlo. Tikající bomba v podobě kontaminace, jejíž rozsah nikdo ani nezná. (Jak to? Město neví, co mu bují na pozemcích? Podivuhodné, co říkáte?)

A v této souvislosti poukazuji na druhý, jasný a neoddiskutovaný fakt:

2) Areál Vážanské cihelny je v bezprostřední blízkosti velkého sídliště. Ze Zacharu (a nejen odtamtud) se dá naprosto bez problémů dostat až k vodní ploše. Mám tomu tedy rozumět tak, že v bezprostřední blízkosti velkého sídliště je areál, o jehož potencionálním nebezpečí nikdo veřejně nemluví, nikdo neví, co tam dole opravdu je, nikdo nemá dlouhodobý plán ( a rozpočet), co s areálem bude, ale sídliště blízko nám nevadí? Tak jsem blázen já, nebo to přijde hodně špatně i někomu jinému? Vážanská cihelna je přesto místem s obrovským potenciálem. Umím si opravdu živě představit maminky s kočárky, jak sem chodí na procházky, protože Podzámecká zahrada je sice super, ale někdy je turistů holt příliš a někdy to chce i změnu. Umím si tam představit hřiště pro děti (viz zmiňovaný Lanáček z Otrokovic), umím si představit místo pro opékání špekáčků (kolik jen dotazů na tohle téma během léta na FB zaznělo… Lidem to chybí…) Může to být další místo pro výsadbu zeleně a boj proti suchu, protože betonové plochy nám vodu ve městě neudrží… Může to být cíl nebo start pro procházky po okolí – po „hanáckých stezkách“, jak o nich krásně napsal můj kolega, pan kastelán Krčma.

Fotky, které přikládám, nejsou moje. Fotila je úžasná paní Marta Ovčačíková, kterou mnozí díky jejím fotkám dobře znáte. Tímto jí moc děkuji.

Tak, lidi, proberme se! Chtějme, aby nám město, ve kterém žijeme, fungovalo, aby žilo… Aby se plány města neměnily podle stranických legitek každé 4 roky… Aby město nežilo barvami politických stran měsíc před volbami, ale barvami lidí, co v tom městě žijí – a každý den! Zvolte si zastupitelstvo, které má opravdový zájem, a ne takové, co tam sedí už X let a nic se nemění…

Jaký je váš názor? Napište nám ho na Facebook!